Ocieplanie ścian zewnętrznych – rozmaite metody i materiały, jednak jeden cel

Jakość i komfort życia zarówno przy nowo powstających, jak i w wykończonych już dawno budynkach zależy przede każdemu od odpowiednio wykonanej izolacji cieplnej. Jaką metodą należy ją wykonać, jakie materiały dobrać oraz jakie są aktualnie trendy w budownictwie połączone właśnie z tematyką ociepleń? Odpowiedzi na te zapytania poniżej.

Ocieplanie ścian powierzchownych — wady i wartości popularnych materiałów izolacyjnychDo ocieplania ścian zewnętrznych przeważnie wykorzystywanymi materiałami są styropian (jeżeli chodzi o elewacje zewnętrzne, warto postawić dzięki coraz bardziej popularny styropian grafitowy) oraz wełna mineralna (w tym wełna szklana i wełna skalna). Wskazane jest wiedzieć, że pod aspektem ciepłochronności mają one bardzo podobne właściwości (cechują się podobnym współczynnikiem przewodności cieplnej) – znacznie różnią się z kolei przepuszczalnością pary wodnej, elastycznością, reakcją na chemikalia oraz odpornością na ogień.

Jeżeli chodzi na temat styropian, to jego kluczową zaletą jest to, że cechuje się niską nasiąkliwością, ale jednocześnie słabo przepuszcza parę wodną, co powstrzymuje możliwości odprowadzania wilgoci jak i również może z czasem kierować do zawilgocenia murów (zjawisko to następuje najczęściej wtedy, gdy w budynkach fachowo nie funkcjonuje wentylacja, są one zalane lub dawny długotrwale niedogrzewane).

Kolejnym często wybieranych materiałem jest wełna mineralna, w jej wypadku nie występują problemy spośród „oddychaniem ścian”, jednak w przypadku, gdyby uległa pani zamoknięciu np. podczas zalania będzie ona bardzo czasochłonnie utrzymywać wilgoć, co prowadzić będzie do spadku do niej właściwości izolacyjnych. Aby unikać niepożądanego namoknięcia, jej witryna zewnętrzna zawsze musi być odpowiednio zabezpieczona. Co zasadnicze, wełna mineralna i jej odmiany to materiały niepalne oraz odporne na większość substancji chemicznych (w przeciwieństwie do styropianu), co przesądza ich bardzo dużą zaletę.

Ocieplanie metodą lekką mokrą (metodą ECTIS lub BSO)Ocieplanie metodą lekką mokrą w sytuacji nowo powstających budynków polega na oklejaniu artykułem ociepleniowym, którym jest zazwyczaj wełna lub styropian stosownie oczyszczonych i zagruntowanych elewacji. Na tak ułożonym ociepleniu wykonuje się warstwę zbrojoną z zaprawy (wewnątrz tej dziewczyny zatapiając siatkę zbrojącą spośród włókna szklanego). Na końcu wykonuje się tynk cienkowarstwowy.

Do wad tej strategie zaliczyć można dużą wrażliwość na ewentualne błędy wykonawcze, których skutki takie jakim sposobem pękanie tynku czy odpadanie ocieplenia ujawnią się wówczas po pewnym czasie. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że możliwe naprawy w przypadku zastosowania tej technologii nie przylegają do najłatwiejszych.

Metoda posiada jednak również dużo zalet – jej popularność a także dostępność sprawiają, że jest ona stosunkowo tania. Odziałuje na to przede wszelkim niewielka grubość ocieplonej ściany zachowując bardzo dobrych właściwości izolacyjnych. Dodatkowo ten rodzaj izolacji to łatwość wyeliminowania mostków termicznych, co jest zmorą wszystkich fachowców absorbujących się ociepleniami.

Ocieplanie procedurą lekką suchąOcieplanie strategią lekką suchą jest alternatywą dla poprzedniego rozwiązania polegającą za zakupach grupowych, że materiał termoizolacyjny jest łączony ze ścianą zewnętrzną w sposób maszynowy (stosując specjalne kołki). Nazwa ocieplanie metodą suchą kojarzy się z tym, że elewacja budynku, na jakim zastosowana zostanie ta technologia, musi być wykonana wraz z tzw. materiału suchego (np. deski, kształtki betonowe czy chociażby paneli drewnopodobnych). Strategia łączenia materiału izolacyjnego ze ścianą jest bardzo różny w zależności od samej elewacji – w dużej ilości przypadków jest to sposób opatentowany przez danego wytwórcy i podczas wykonywania tego rodzaju ocieplenia trzeba się dokładnie trzymać jego zaleceń. W metodzie tej wykorzystuje się głównie średnio gęstą albo miękką wełnę skalną lub szklaną oraz oczywiście styropian.

Przy sprawdz innych uzytkownikow stosowaniu tej metody bardzo ważna jest stosowna warstwa osłonowa, którą zabezpieczy izolację cieplną – wykonać ją można z przypadkowego materiału, który będzie odpowiednio odporny na wpływy kryteriów atmosferycznych (np. blacha lub oblicówka z tworzywa sztucznego). Minusem tego rodzaju ocieplenia jest to, że potrzeba wykonania rusztu (do którego montuje się ocieplenie) sprawia przerwanie ciągłości izolacji, natomiast co za tym idzie, zmniejszenie szczelności całej separacji. Wiele osób do wad tego rodzaju ocieplenia zalicza również wygląd elewacji spośród okładzin, które nie w każdej sytuacji pasują do architektury danego budynku.

Metoda ta posiada jednak również sporo zalet, do których zalicza wolno m. in. to, iż łatwo naprawia się ewentualne uszkodzenia, a jej instalacja możliwy jest do zrobienia nawet zimą, co jest bardzo ważne w sytuacji nowoczesnej technologii budowania domów.

Ocieplanie ścian zewnętrznych to jedna z podstawowych prac sporządzanych podczas budowy nowego budynku – przed podjęciem wyborów o wyborze odpowiedniej strategie, a także materiału wykorzystanego do jej wykonania powinno się dokładnie przeanalizować swoje wymagania i w ten środek podjąć ostateczną decyzję. Nie zapomnijmy przede wszystkim o jednym – w przypadku ocieplenia domu nie warto szczędzić na materiale izolacyjnym, a także na wyborze odpowiednich fachowców, ponieważ nawet najkorzystniejsze materiały, ale źle użyte nie zapewnią odpowiedniej izolacji budynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *